• REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 53 W KRAKOWIE

1. Cele i zadania świetlicy szkolnej.

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości.

Z ogólnego celu wynikają zadania szczegółowe świetlicy szkolnej.

• Zapewnienie dzieciom opieki i bezpieczeństwa w godzinach przed lekcjami po lekcjach.
          • Organizowanie zajęć w grupach, tworzenie warunków do nauki własnej, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej.
          • Organizowanie czasu wolnego poprzez gry i zabawy ruchowe w pomieszczeniach, na placu zabaw, na boisku szkolnym.
          • Ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień poprzez organizowanie zajęć  w tym zakresie.
          • Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrabiania nawyków kulturalnej rozrywki, zajęć ruchowych i zabawy.
          • Współpraca z rodzicami, wychowawcami klas, a także pedagogiem, logopedą szkolnym i innymi specjalistami, w celu rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.
          • Szczegółowe cele, zadania oraz metody ich realizacji zawarte są w planie pracy świetlicy na dany rok szkolny.

2. Założenia organizacyjne.

• Do świetlicy szkolnej mogą uczęszczać dzieci z klas I-VIII, które nie mają zapewnionej opieki w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
          • Przed przyjęciem dziecka do świetlicy szkolnej rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do wypełnienia karty zgłoszenia, w której podaje aktualne dane dziecka.
          • Każda zmiana telefonu, adresu rodziców/opiekunów prawnych, bądź osoby upoważnionej do odbioru dziecka powinna być niezwłocznie przekazana wychowawcom świetlicy.
          • Wszelkie jednorazowe upoważnienia od rodziców/opiekunów prawnych przyjmowane są w formie pisemnej lub przez wiadomość w dzienniku Librus.
          • Dzieci zobowiązane są dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, zgłaszać wychowawcom każde wyjście ze świetlicy, placu zabaw lub boiska, przestrzegać norm kulturalnego zachowania, szanować wyposażenie świetlicy.
          • Za rzeczy przynoszone przez dzieci na świetlicę nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności.
          • W świetlicy odbywają się zajęcia zorganizowane.
          • Świetlica szkolna obejmuje opieką dzieci w godzinach od 7:00 do 17:00:
          • Rodzice/opiekunowie prawni lub osoby upoważnione, zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka,
          • W przypadku zdarzenia losowego, powodującego opóźnienie odbioru dziecka, rodzic/opiekun prawny powinien zawiadomić nauczyciela świetlicy na nr tel. 12/2622027 wew. 26 (górna świetlica) wew.30 (dolna świetlica).
          • Samodzielny powrót dziecka do domu możliwy jest wyłącznie za pisemną zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
          • Zachowanie ucznia w świetlicy wpływa na jego ocenę z zachowania.
          • Każdy z rodziców/opiekunów prawnych jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem świetlicy.

3. Prawa i obowiązki wychowanków świetlicy.

Uczniowie korzystający ze świetlicy mają prawo do:

• Korzystania z pomocy nauczycieli świetlicy w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności       w nauce.
          • Rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień.
          • Korzystania z pomocy dydaktycznych, gier, sprzętu sportowego i sprzętu audiowizualnego.
          • Opieki wychowawczej, życzliwego i podmiotowego traktowania.
          • Uczniowie mogą zgłaszać pomysły zajęć i ich tematy.

Uczniowie korzystający ze świetlicy zobowiązani są do:

• Nienagannego i należytego zachowania się w świetlicy wobec nauczycieli i kolegów.
          • Zachowania się tak, by nie przeszkadzać innym w zabawie i nauce.​​​​​​
          • Słuchania i wykonywania poleceń nauczycieli świetlicy.
          • Dbania o czystość osobistą i estetyczny wygląd świetlicy.
          • Poszanowania sprzętu świetlicy i ponoszenia odpowiedzialności za zniszczenia.
          • Informowania nauczycieli świetlicy o każdorazowym nawet krótkotrwałym oddaleniu się. Zabrania się samowolnego wychodzenia z sali świetlicy.

4. Nagrody:

Nagrody:

• Wyróżnienie przez wychowawcę na forum grupy.
          • Pochwała w dzienniczku lub dzienniku elektronicznym.
          • Pochwała udzielona w obecności wychowawcy klasy.