Badanie postawy ciała w KSOS
Obchody Święta Niepodległości
Święto Niepodległości jest bardzo dobrą okazją do tego, by społeczność szkolna mogła się spotkać i wspólnie uczcić tę ważną dla Polaków rocznicę.
8 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel, święto wolnej Polski. Uczniowie klas ósmych pod batutą p. Mateusza Chmiela przygotowali piękny koncert dla Niepodległej. Było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o symbolicznej godzinie 11:11 w ramach kolejnej już edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”, pieśni legionowe, ale też występ szkolnej grupy baletowej, która przygotowała się pod czujnym okiem p. Katarzyny Stypuły.
Na uroczystości pojawili się komendanci Szczepu „Z Dębowego Lasu”, do którego należą uczniowie naszej szkoły. Ósmoklasiści przygotowali również krótkie zabawy dla swoich kolegów i koleżanek, bo przecież Święto Niepodległości to najradośniejszy dzień dla naszego narodu, dzień, w którym powinniśmy wspólnie się bawić i cieszyć z tego, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.
Pięknie ujęła to Pani Dyrektor Elżbieta Panufnik-Buczek, która do społeczności szkolnej skierowała te słowa:
„Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo!
Dziś świętujemy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii – Dzień Niepodległości. To dzień, w którym wspominamy tych, którzy poświęcili wiele, aby Polska mogła być wolna. Dzięki ich wysiłkom i niezłomnej woli, dziś możemy uczyć się, pracować i marzyć w suwerennym kraju.
Chciałabym, abyście pamiętali, że wolność, którą odzyskaliśmy ponad sto lat temu, jest naszym wspólnym dobrem, ale i odpowiedzialnością. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma wpływ na to, jak wygląda nasza ojczyzna. Każdy drobny gest, każde dobre słowo, każdy moment, w którym pomagamy innym, przyczynia się do budowania wspólnoty, która wciąż się rozwija i umacnia.
Życzę Wam, abyście z dumą patrzyli w przyszłość, czerpiąc
z siły, jaką daje nam historia. Pamiętajcie, że każde pokolenie ma swoją rolę w tej wielkiej opowieści, którą wspólnie tworzymy. Dziękuję Wam za obecność i wspólne świętowanie!”8
Polska – Nasza Ojczyzna
W ubiegłym tygodniu, podczas zajęć w świetlicy szkolnej, uczniowie zapoznawali się z polskimi świętami i symbolami narodowymi. Śpiewaliśmy hymn narodowy, dowiedzieliśmy się co oznacza słowo ojczyzna oraz kto to jest patriota. W związku z obchodzonym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości dzieci poznały historię czasu zaborów i odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie wykonali wiele interesujących prac plastycznych.
Krokusy dla SP53
Klasy 1a i 1c podjęły wyzwanie upiększenia trawnika przy budynku szkoły od strony ulicy Kobierzyńskiej. Pierwszaki wraz ze swoimi wychowawcami i asystentami klasy posadziły we wtorek 29 października 2024 roku cebulki krokusów. Każda klasa posadziła po 53 cebulki. Inicjatorkami akcji „53 krokusy dla SP53" były panie Svietlana Andriushchenko i Aleksandra Kowalska-Congiu, Jadwiga Konopka asystentki klas 1a,1c i 2b. Cebulki kwiatów zostały zakupione przez szkolną świetlicę. Do krokusowej akcji przyłączył się także pan konserwator Jacek Brud, który pomagał dzieciom w sadzeniu i sam także kupił i posadził nie tylko cebulki krokusów ale i tulipanów. To była dla Pierwszaków piękna lekcja przyrody, ekologii i współpracy. Efekt akcji zobaczymy dopiero wiosną.
Już nie możemy się doczekać!
Konkurs geograficzny "Wyspa Skarbów".
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu geograficznego "Wyspa Skarbów". W jego wyniku powstały wspaniałe mapy!
I miejsce - Hanna z kl. 5a
II miejsce - Antoni z kl. 5d
III miejsce - Michał z kl. 5e
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Remont gabinetu psychologiczno-pedagogicznego
Nowe - stare miejsce, w którym każdy zostanie wysłuchany
Zyskują zaufanie, tonują emocje, pomagają dzieciom i ich rodzicom, dbają o relacje – szkolni specjaliści – pedagodzy i psychologowie. Są ważną częścią współczesnej szkoły, dlatego potrzebują miejsca, w którym ich kompetencje w pełni będą mogły służyć uczniom. Wzburzenie, łzy wyciśnięte przez sytuacje konfliktowe powstałe w grupie rówieśniczej, ale też opowieści o radościach, sukcesach uczniów wreszcie mają nie tylko uważnych słuchaczy, ale także miejsce, które sprzyja rozmowom.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Piotra Rusockiego i Dariusza Badurskiego oraz wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy VIII w Szkole Podstawowej nr 53 im. Jana Henryka Dąbrowskiego przy ulicy Skośnej udało się wyremontować gabinet psychologów oraz pedagogów. Teraz jest jasny i przytulny, nowe meble z powodzeniem zastępują stare, ciężkie szafy, a panujący tu od zawsze porządek pomaga wyciszyć emocje oraz skoncentrować się na proponowanych aktywnościach służących zrozumieniu własnych emocji.
Bezpieczny Puchatek
W tym roku klasy 1 biorą udział w akcji Akademia Bezpiecznego Puchatka w ramach których uczą się bezpiecznego zachowania w szkole oraz poza nią. Pierwszaki w aktywny sposób rozwiną uważności, ostrożność, odpowiedzialność, czujność, empatię, i rozwagę.
19
Maraton bez zadyszki
Cóż to było za wydarzenie!
Siedem długich godzin i ani minuty przerwy! Skupienie, doping kolegów i pełna koncentracja na wyznaczonym celu – tak było dzisiaj na sali gimnastycznej naszej szkoły. Uczniowie wzięli udział w maratonie, choć nie przebiegli nawet kilometra, nasza szkoła 16 października przystąpiła bowiem do akcji inspirowanej przez Małopolski Oddział Okręgowy PCK w związku ze Światowym Dniem Przywracania Czynności Serca. Nie myślcie jednak, że było łatwo – dwie minuty intensywnego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i adrenalina, która temu towarzyszy, u niejednego mogły wywołać przyspieszone bicie serca. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z wyzwaniem, przed którym stanęli. Od 8.00 do 15.00 nieprzerwanie udowadniali, że potrafią nieść realną pomoc.
Sukces naszego ucznia Tytusa Zapotocznego z klasy 1d
W sobotę 19.10.2024 r. Tytus wywalczył złoty medal w XXVII Międzynarodowym Turnieju Judo w Zakopanem gdzie w swojej kategorii wagowej i wiekowiej wygrał wszystkie walki przez Ippon przed czasem.
Świetliczaki na tropie - projekt
Nasza świetlica w roku szkolnym 2024/2025 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie
Edukacyjnym Akademia Świetlicowa: ,, Świetliczaki na tropie… baśni, legend i mitów.”
Cele projektu:
- poznanie i zrozumienie treści oraz przesłania płynącego z wybranych baśni, legend i mitów,
- podjęcie refleksji na temat tego, jacy jesteśmy i jak się zmieniamy,
- uświadomienie dzieciom, że każdy człowiek ma swoje indywidualne cechy, upodobania, poglądy i zainteresowania,
- kształtowanie umiejętności poszanowania każdej osoby,
- kształtowanie umiejętności akceptowania różnic między ludźmi,
- uświadomienie mocnych stron grupy,
- rozwój empatii, uwrażliwienie na drugiego człowieka, zachęcenie do obrony słabszych.
Wychowawcy świetlicy
Akcja Kasjerska DM
Kolejny już raz szkolna społeczność pokazała, że można na nią liczyć!
Z radością informujemy, że dzięki akcji przeprowadzonej 12 października 2024 r. przez drogerię dm w Centrum Atut przy ulicy Karola Bunscha 19 oraz dzięki Państwa wielkiemu zaangażowaniu nasza szkoła otrzymała 15 256 złotych z dochodów za zakupy dokonane w ciągu tylko jednej godziny!
Środki zostaną przeznaczone na dwa nowe kąciki, które zapewnią uczniom atrakcyjniejszy wypoczynek. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję a w szczególności Pani Kindze Walaszek i Pani Milenie Feliks-Regulskiej !
Serdecznie dziękujemy !
31
Nowy parking dla rowerów i hulajnóg
Rower i hulajnoga to bez wątpienia środki transportu zapewniające przyjemny i przyjazny dla środowiska sposób mobilności. Wielu spośród uczniów wybiera taki właśnie środek transportu, by dotrzeć na zajęcia. W październiku powstał parking dla rowerów i hulajnóg naszych uczniów. To był super pomysł!
Zakup i montaż nowych stojaków rowerowych został sfinansowany przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie w ramach programu miasta mającego na celu promowanie zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców do korzystania z rowerów jako jednego z podstawowych środków transportu.
Natomiast utwardzenie parkingu na rowery zostało dofinansowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy!
Ślubowanie klas pierwszych
Tradycją naszej szkoły jest uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych, która odbywa się w Dniu Edukacji Narodowej. Dlatego w poniedziałek 14 października 2024 roku o godzinie 10:00 w sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie pięciu klas pierwszych. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego pod dyrekcją pana Mateusza Chmiela, a usłyszeliśmy w ich wykonaniu piosenkę "Mam Supermoce". Popis swoich wokalnych i recytatorskich umiejętności dały także Pierwszaki. Ich występ był oklaskiwany gromkimi brawami, zwłaszcza przez wzruszonych Rodziców i Dziadków siedzących na widowni. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Najpierw odbyło się przekazanie sztandaru naszej szkoły nowemu Pocztowi. Następnie Pierwszaki ślubowały i zostały uroczyście pasowane na uczniów SP 53 w Krakowie. Na koniec wszystkie klasy wykonały sobie zdjęcia na tle dekoracji wykonanej wg pomysłu szkolnego plastyka pani Anety Zielińskiej-Ciężadlik. Potwierdzeniem przyjęcia klas pierwszych w poczet uczniów SP 53 było wręczenie im przez wychowawców legitymacji szkolnych, które od 13 lipca 2024 roku wydawane są w Polsce wyłącznie w formie plastikowej karty, znanej jako e-legitymacja.
Pierwszakom życzymy wielu szkolnych przyjaźni i sukcesów w nauce!
3
Finał akcji PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że nasza szkoła znalazła się w gronie 1562 placówek edukacyjnych, które wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Przytul się do drzewa". W akcję zaangażowało się aż 49309 osób, w tym kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia!
Na stronie Strażników Lasu https://straznicylasow.pl/przutul-sie-do-drzewa-2024/
został opublikowany EKO KOLAŻ wykonany ze wszystkich nadesłanych fotografii. Zachęcamy wszystkich, którzy wzięli udział w akcji do odnalezienia swojego zdjęcia, ukrytego pośród tysiąca innych :)
Konkurs plastyczny ,,Jesienne drzewo”
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod tytułem ,,Jesienne drzewo”. Uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swój talent artystyczny. Każdy uczestnik wykazał się ogromną kreatywnością, a różnorodność technik i materiałów użytych do tworzenia jesiennych drzew była imponująca.
Organizatorzy konkursu wyłonili najpiękniejsze prace spośród 3 kategorii wiekowych:
W kategorii klas I:
1 miejsce Antonina D. 1a
2 miejsce Martyna P. 1e
3 miejsce Natalia Ł. 1d
Wyróżnienia:
Antonina Ł. 1d
Maksym S. 1a
Aleksandra M. 1c
Adrianna G. 1c
Ignacy D. – C. 1b
W kategorii klas II
1 miejsce Anna U. 2c
2 miejsce Alicja B. 2b
3 miejsce Maja W. 2e
Wyróżnienia:
Maggie G. 2b
Maria R. – K. 2e
Lena G. 2c
W kategorii klas III
1 miejsce Lena Z. 3a
2 miejsce Zlata N. 3d
3 miejsce Agata R. 3b
Wyróżnienia:
Dominik F. 3b
Gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich wspaniałe prace i dziękujemy za udział
w konkursie. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie świętować piękno jesieni poprzez sztukę.Organizatorzy:
Jadwiga Konopka
Olga Tokarz – Teterycz
Katarzyna Turaj
Konkurs „Świat emocji. Tworzymy rodzinną grę planszową”
Cele konkursu:
1. Skierowanie uwagi dorosłych i dzieci na rolę emocji w naszym życiu.
2. Dbanie o dobrostan dzieci poprzez tworzenie silnych więzi rodzinnych i relacji koleżeńskich.
3. Propagowanie aktywnego, twórczego spędzania czasu wolnego.
4. Rozwój kreatywności i zdolności dzieci.
5. Kształtowanie właściwych postaw społecznych.
Organizator konkursu
1. Organizatorem konkursu jest sieć wychowawców świetlic szkolnych działająca przy PPP nr 2 w Krakowie.
2. Osobami odpowiedzialnymi do udzielania informacji nt. Konkursu są: Pani Marta Kaczmarska mail: mkaczmarska30@gmail.com
oraz nauczyciele – wychowawcy świetlicy w szkole biorącej udział w Konkursie – Pani Olga Tokarz-Teterycz.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu.
Założenia organizacyjne
1. Konkurs zostanie przeprowadzony za pośrednictwem szkół podstawowych, w których zatrudnieni są Nauczyciele należący do sieci współpracy – wychowawców świetlic tj. sp nr 36, sp nr 53, sp nr 62, sp nr 106, sp nr 113, sp nr 29.
2. W Konkursie mogą uczestniczyć uczniowie zapisani do świetlicy w szkołach wymienionych w punkcie 1.
3. Udział w Konkursie jest bezpłatny.
4. Prace konkursowe wykonują uczniowie w domu lub w szkole – wspólnie z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami lub innymi członkami rodziny bądź z grupą rówieśniczą.
5. Uczestnicy wykonują grę planszową, której tematem są nasze emocje w różnych sytuacjach społecznych. Gra ma uczyć właściwych zachowań. Propagować koleżeństwo, współpracę, empatię, eliminować agresję.
6. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami oryginalnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi, nie przedstawianymi na innych konkursach. Nadesłanie pracy na Konkurs jest jednoznaczne ze złożeniem deklaracji o tych faktach.
7. Prace mogą być wykonane dowolną techniką, z wyłączeniem materiałów sypkich, nietrwałych i niebezpiecznych w użyciu.
8. Podpisane imieniem i nazwiskiem twórców gry prace konkursowe należy składać do dnia 04.11.2024 we właściwej świetlicy szkolnej – świetlicy dolnej SP53.
9. Każda Szkoła może nadesłać dowolną liczbę prac.
10. Organizatorzy nie odpowiadają za zniszczenie prac w trakcie ich przewozu.
11. Regulamin konkursu jest dostępny na stronach internetowych szkół biorących udział w konkursie.
12. Sytuacje nieobjęte niniejszym regulaminem rozstrzyga Organizator Konkursu.
Ocena prac konkursowych
1. Prace należy składać w Szkole Podstawowej nr 29 (do Pani Marty Kaczmarskiej) do 06.11.2024.
(Istnieje możliwość złożenia prac do p. Olgi Tokarz-Teterycz (świetlica dolna) do 04.11.2024. Prace zostaną przekazane Pani Marcie Kaczmarskiej.)
2. Oceny prac Konkursowych dokona komisja w składzie: pedagog szkolny, psycholog szkolny, przedstawiciel Nauczycieli – wychowawców świetlic.
3. Kryteria oceny ustalone zostają w następujący sposób:
· trafność doboru tematu pracy,
· oryginalność,
· staranność.
4. Wyniki zostaną ogłoszone do 18.11.2024. Szkoły zostaną powiadomione telefonicznie o wynikach konkursu.
5. Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne.
Nagrody
1. Organizator Konkursu przyzna trzy nagrody główne:
I miejsce - zestaw gier planszowych (wartość ok. 250 zł)
II miejsce - zestaw gier planszowych (wartość ok. 200 zł)
III miejsce - zestaw gier planszowych (wartość 150 zł)
2. Organizator przyzna także 3 wyróżnienia. Osoby wyróżnione otrzymają artykuły plastyczne np. farby, kredki – o wartości ok. 70 zł.
3. Każdy uczestnik Konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom.
Serdecznie zapraszam do udziału w wyjątkowym konkursie!
Olga Tokarz-Teterycz
Moje ciekawe wakacje-konkurs
Konkurs plastyczny „Moje ciekawe wakacyjne miejsce” rozstrzygnięty!
Wyłoniono zwycięzców:
I miejsce
Natalia Kulig klasa III b
II miejsce
Zlata Nestsiarovich klasa III d
III miejsce ex aequo
Karolina Uri i Aleksander Poznański klasa III d
Wyróżnienie
Blanka Dubiel klasa III e
Gratulujemy! 😊
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
30 września odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie, którzy odpowiednio wcześniej zgłosili swoje kandydatury, zaprezentowali społeczności szkolnej swoje programy wyborcze. Decyzją wyborców przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Amelia Gądek z kl. 8b, a jej zastępcą Filip Mak z kl. 8a. Trzecie miejsce zajął Franciszek Gacek z kl. 8d, który obejmie funkcję sekretarza. Gratulujemy wybranym i bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie wyborów.
#działaMYpozytynie
Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych? Jak stawiać czoła i reagować na przemoc fizyczną, słowną, psychiczną, z którą można się zetknąć zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym? Na te pytania klasa 8b będzie starała się znaleźć odpowiedź, biorąc udział w Ogólnopolskim Projekcie “Działa(my) pozytywnie”, który poświęcony jest szeroko rozumianym sytuacjom trudnym i ryzykownym, które zdarzają się młodym ludziom. Ruszamy już w październiku!
Informacje o ubezpieczeniu NNW dla uczniów